sobota 11. února 2017

Doba dvojková

Jakmile přijdu domu z práce, z nějaké akce nebo jen tak odkudkoli po celém dni stráveném pryč shodím batoh, vytáhnu šest zařízeni a všech šest nějak připojím na nabíječku. Problematické je, že nemám tak docela dost zásuvek ani trafíček s USBéčkem, tak nabíjím tablet na zásuvce, starý mobil na jeho unikátní nabíječce jak bylo za našich mladých malicherných let ve zvyku je vyrábět, laptop na jeho nabíječce a skrz jeho USB porty sub-nabíjím empéčtverku a elektronickou cigaretu. K tomu jsem o vánocích dostal cleverfoun, a poslední dobou používám kameru. To by jeden neřekl kolik času a úsilí zabere příchod domu. Bohužel jsem se uráčil živit jako řemeslník na živnosti, a tak se mi stalo tradiční večeří pivo a instantí omáčky s těstovinami, a tradičním příchodem domů pozdní. Doma pak trávím čas "online", abych načerpal data a zábavu. No a tu a tam se taky stane, že mám chuť napsat něco na blog, jenže myšlenka je složitá a čas potřebný k jejímu kvalitnímu zpracování v podstatě již vypršel. Také motivace do druhého dne značně klesne. Tenhle článek měl být původně jedním z těchto případů, mám tu deset rozepsaných článků a v zájmu kvality se jim nevěnuji, dokud k nim nejsem motivován.

Říká se, že jsme závislí. A asi ano. Některé studie potvrzují, že používání těchto supermoderních technologií - protože to ony jsou, vyvolávají zvýšení hladin stejných hormonů, jaké se vyplavují při užívání drog. Dokázali, že tělo vylučuje endorfin pokaždé, kdy se nám ozve nějaká rekce z facebooku, twitteru, blogu, nějaká zpráva, prostě cokoli. Jenže kamarádíčkové, z hlediska ryze lékařského, podobné účinky má na tělo i třeba cukr. Nebo dívčí úsměv. Asi už do toho nepočítají, že každý, jak alespoň já sám za sebe mohu potvrdit, když zjistí kdo mu psal, tak teprve zaznamená reálnou emoční reakci. "Jo to zas ty nejspíš chceš půjčit prachy...". Sám za sebe jsem toho názoru, že člověk nějakou tu účinnou látku do svého těla v zájmu duševního zdraví občas dostat musí. Dělají to i jiní savci, když najdou kvašené ovoce. I tak to ale způsobuje, že si leckdy ustavičně kontrolujeme telefony, jestli nám někdo nereagoval, či jen tak nenapsal. Skutečně, jdete-li po ulici a všímáte si těch obličejů skloněných do světélkujícího displeje, máte pocit, že něco není ok. Tedy zejména sjíždějí-li lidé telefony či gamesy ve společnosti kamarádů, je to reálně hloupé a neslušné. Jaktiživ jsem já, ve snaze tady vytvořit kvalitní obsah své mysli nezaregistroval byť jen jediný takzvaný LAJK, ačkoli každý článek, který zde publikuji, sdílím také na facebooku. To samozřejmě může být způsobeno i tím, že se vlastně moje myšlenky nikomu nelíbí, za což nyní všem svým stem přátelům na FB děkuji. Jenže když to vemu do důsledku, lidé dřív také sedávali s pivem u televize a s novinami v tramvaji. Co do osobní komunikace mezi lidmi, se toho pramálo změnilo. Naopak skrze tyto technologie komunikujeme mezi sebou alespoň o to víc, kolik poskytuje tento nový rozměr.

Ale zpátky k tématu. Technologie, jaké dnes máme, jsou něco nevídaného. Poskytují přímo geniální konektivitu lidí, výrobců, zpravodajců, politiků, názorů, jenže s lidmi spojují také dezinformace, špatné produkty, s realitou se míjící názory a korupčníky. Vznikají bubliny, které se ustavičně utvrzují v něčem, čemu nelze věřit, co kupují věci, aniž je potřebují, podporují zloděje v parlamentu, atd. Tak třeba k bublinám - problém je v tom, že vytvoří-li si člověk názor na základě dezinformace, je potom těžké jej vyvracet. Daný člověk totiž kategoricky odmítá jeho popírání, protože potřebuje, aby byly jeho názory konzistentní, o což se dané dezinformační stránky zasazují rovněž velmi odhodlaně. A tak si z přátel odebírá ty, kteří s ním nesouhlasí, ukončuje sledování kanálů, které jsou s ním nekonzistentní a vzniká bublina. Kdyby alespoň člověk nadále cítil tlak na své názory, ale tento typ sociálních sítí umožňuje člověku se před kritikou ukrýt. Nikterak tomu nepomáhají ani emotivní či urážlivé reakce, to pak k bublinám naopak napomáhá. Jde o to, aby člověk vždy byl v nějaké míře nucen ke konfrontaci se svými názory, a jde i o to aby se ta konfrontace vedla ve smířlivém duchu.

Nebezpečí reálné tendence naslouchat lidem kteří jsou nám sympatičtí spočívá oproti naslouchání smyslu jejich tvrzení v tom, že čím sympatičtější daná osoba jest, tím větší krávoviny si od ní necháte nakecat. Naproti tomu ale nebezpečí v naslouchání názorům, které současně s vašimi harmonizují a dávají jim sympatický obličej, který je vyslovuje, spočívá v tom, že vaše schopnost odhalit kravinu je v podstatě nulová.

O jedné podobné bublince jsem dnes četl. Jedná se o skupinu fanoušků facebookové stránky, jíž vedou tři osobnosti známé pro svůj až fanaticky kladný vztah k Putinovskému Rusku. To ale není předmětem jejich snah, alespoň ne explicitně. Na svých stránkách předkládají články o špatnostech Evropské unie, NATO, Ameriky, uprchlících a islámu, čímž dávají dohromady lidi, kteří se tímto názorem rádi ověnčili. Další věc je ta, že doporučuje svým fanouškům shánět zbraně jako obušky, nože, pokud možno se přihlásit o zbrojní průkaz, dále probírá způsoby boje s jednotlivými zbraněmi, propaguje maskáče, a činí lidi odhodlanější bojovat proti NATO, EU, apod. Takovýto virtuální trénink je dále podpořen srazy a reálnými tréninky. Nevím jak vy, ale já vidím potenciál značného nebezpečí. Podobným způsobem začal převrat na Ukrajině.

Takže tolik k nevýhodám... Na základě sdružování lidí určitého názorového směru jsme se současnými technologiemi daleko lépe schopni dát dohromady daleko větší počty příznivců, než prostým tajným náborem. Činí to ale tyto organizace také daleko lépe monitorovatelnými. Na jejich místě bych svou komunitu lákal na veřejných webech, podobně jako to dělají, také bych ale pokračoval tím, že bych si vybíral jedince do "tvrdého jádra". Jenže jelikož už známe vstupní bránu, můžeme sledovat i jádro.

Tyto technologie poskytují konkurenční boj na zcela novém poli. Proto se náhle zdá, že internet je bojechtivý středověk, ale ani tak nemůžu být jeho odpůrce. Je to totiž až příliš dobrý nástroj i pro dobré věci. Vyžaduje si to tahle doba - To další přebíjí to předtím, a je úplně jedno jakým právem.

neděle 5. února 2017

Pavel Novotný a jeho rozhovor

Takže navzdory tomu, že existuje minimální možnost žaloby od majitele webu, jenž zveřejnil následující rozhovor, já zkrátka nechtěl tím, jak mě fascinuje představa Pavla Novotného, jak říká následující pro parlamentní listy, vydělat tomuhle odpadu internetu nějaké peníze a sdílet tenhle rozhovor s čistým svědomím. Proto kopíruji. A prosím vás, nenavštěvujte web parlamentních listů. Autorem většiny těchto slov je beztak právě Novotný a ke čtenářům parlamentních listů se vyjádřil fascinujícím způsobem. Ostatně, posuďte sami.

Vy jste se několikrát zastal uprchlíků, ba dokonce i migrantů. Jak se vám líbí dočasné opatření Donalda J. Trumpa, který zakázal vstup do USA občanům sedmi muslimských zemí? A vlastně, když už o tom mluvíme, jak zatím hodnotíte práci nového amerického prezidenta?

Donaldovo opatření vnímám úplně stejně, jako podobná opatření dalších populistů, tedy je to čistě zištná akce, která má donutit plebs uvěřit, že prezident „jedná v národním zájmu“ a podobné píčoviny. Donald, podobně jako to dělají čeští Donaldové (Zeman, Okamura) hraje na tuhle strunu, aby se zalíbil prosťáčkům, co jej volí. Samotnému Donaldovi je celá věc v zásadě lhostejná, stejně jako Mildovi nebo Tomiovi, ale jejich voličům to co? Jejich voličům to říkat nebudeme. Nemělo by to žádny smysl, jak už jsem uvedl, jsou to prosťáčci. Těm není pomoci.

Obecně hodnotím „práci“ Donalda jako celkově populistickou, mně v zásadě nevadí, jsem člen ODS, ale to, co dělá on, to je zatím fraška. Do měsíce chci slyšet, jak zničíme Islámský stát. Stop uprchlíkům. No, v Česku by si Donald s voliči MZ rozuměl, ostatně oba dva volí podobní prvoci. Obecně od Trumpa nečekám v zásadě nic závadného, bude to myslím vcelku dobrý prezident. Je to samolibý kokot, ale oni tam mají mechanismy na to udržet ho v mezích. A přiznejme si, Obama byl dost nepopulární, to se Donaldoví nemůže stát. Je bílý a je proti uprchlíkům, to stačí tady i tam.

Ať už si o Trumpovi myslíte cokoliv, raduje se z něj český prezident Miloš Zeman, kterému vy láskyplně přezdíváte „Jitrnice“. Je Miloš Zeman „český Donald Trump“? Naváže podle vás Zeman s americkým prezidentem dobrý vztah? A bude vás štvát, když, jak s oblibou  říká prezidentská kancelář, bude mít Zeman unikátně dobré vztahy s prezidenty USA, Ruska i Číny zároveň?

Zeman je a není český Donald. Víte, Zeman je na rozdíl od Trumpa mimořádně inteligentní. Jitrnice mu říkám proto, abych vydráždil lidoopy, co jej volí. Zeman přesně ví, co dělá. Mně na něm nejvíc vadí, že neříká věci, které si doopravdy myslí. Je to chytré, ale to mají dělat střelci typu Okamury, ne prezident. Kondenzovaný Čecháček by si to šel hodit, znát Zemanovy skutečné názory. Samozřejmě, že souhlasí s Merkelovou naprosto ve všem, ale říct to plebsu nelze. Dělal bych to možná taky, vždyť se podívejte, jak to u nás funguje. Zeman s Trumpem dobrý vztah naváže, ale dodávám, že Trumpovi je Česká republika zcela u prdele, Ivana ne-Ivana, ale to taky vašim čtenářům raději neříkejme, jsou to jitrnice, nepobrali by to.

To, že bude mít Milda dobré vztahy s Rusy i s USA a s Čínou mě štvát nebude, mě to bude spíše srát. Protože zatímco čtenáři ParlamentníchListů.cz a další masové skupiny primátů budou hýkat, že je super, že Miloš jedná v národním zájmu, tak já budu spolu se zbytkem inteligence našeho státu vysvětlovat svým dětem, že panu Zemanovi platili obě kampaně Rusové a těm on musí sloužit. A dál budeme vyvěšovat v březnu tibetskou vlajku, a abych vaše primáty, pardon, čtenáře potěšil, dál budeme pokrytecky fandit Slavii. Nadšený ze Zemana nejsem, ale respektuju, že i naprostí kreténi a hovada mají u nás volební právo, tak to je a s tím je potřeba se smířit.


Bude Miloš Zeman kandidovat na prezidenta? A pokud ano, koho proti němu „vytasit“? Jak hodnotíte poslední činnost „Jitrnice“?

Samozřejmě, že bude – a kdo proti němu nastoupí je v zásadě jedno. Nemá skoro šanci. Musíte si uvědomit, že devadesát procent populace tvoří pitomci a mezi těmi má Zeman mimořádnou podporu. Kandidát by musel být Antizeman, nesměl by být z Prahy, musel by mít rád bůček a nenávidět negry. Ale to by zase nebyl prezident podle mého gusta. Sice by nelhal, ale byl by to rasista, což nesnesu. U nás ale může být příští prezident jedině venkovan-lháč, či venkovan-populista, tedy bude jím opět Zeman.

Poslední činnost Miloše Jitrnice hodnotím jako velmi efektivní. Jede si kampaň, famózně uhrál kauzu, ve které si jeho nohsledi nádherně pořešili protokoláře Forejta a podle mě měl řeč k Nejedlému, Ovčáčkovi i Mynářovi, je to znát z jejich chování v posledních týdnech. Miloš Jitrnice se připravuje dávno dopředu na prezidentskou volbu, kterou vyhraje, protože je to chytrá Jitrnice a většinu národa tvoří tupé Jitrnice. Nezbývá, než mu pogratulovat, hraje to fantasticky, má můj respekt.

Objevují se názory, že s Donaldem Trumpem končí éra Havla, Albrightové či Clintona. Je tomu tak, a je to tak správně? Zároveň má z Trumpa starost nejeden představitel EU, kterou ani vy neodmítáte...  Neukazuje se určitá zastaralost a neohrabanost EU na tom, že si jen špatně nalézá cestu k novému prezidentovi USA?

Je to tak samozřejmě špatně, ale ve vší slušnosti, debata o Halvovi je na vaší platformě nemožná. Ke stádu, které je schopno neuctívat Václava Havla coby zásadní osobnost naší historie, není možno mluvit jinak, než nějakými posuňky a těmi Havla neobsáhnete. Václav Havel byl člověk respektovaný celým světem, Milošem Zemanem svět, pokud jej vnímá, pohrdá, má ho na salámu a nerespektuje ho víc než pochcaný patník u prvního pangejtu. Zeman je naprostá ostuda a je škoda, že generace velkým státníků-demokratů, které jste
jmenoval, skutečně mizí.

Přichází krátké údobí populistů a za nějakých deset let se zase vše vrátí do starých kolejí. Je to přirozený proces. Nezbývá než doufat, že i u nás do té doby vychcípá generace důchodců-kverulantů a že pomře alespoň polovina radikálně smýšlejících prvoků z venkova, to bych si moc přál. Aby jednou prezidentovali lidé jako Miroslav Kalousek, či pan Fiala z ODS a lidé jako pan Okamura dělali to, co pro nás židy dělali vždy, tedy sloužili nám a čekali pěkně v rohu, co přilétne od panského stolu.

Krátce k EU – ano, je neohrabaná, říkám to nerad, ale měla by si vzít příklad z Velké Británie a jednat s nejvyšším představitelem USA s větší úctou. Já nejsem velký příznivec EU, ale pořád si myslím, že potřebuje především zefektivnit a omládnout, a že bez ní to nejde. Ale to jsou všechno věci, které sem nepatří, tady jsem ve výběhu primátů, kde se volí Okamura, Zeman a většina opic si tu myslí, že Miroslav Kalousek je špatný člověk, no prostě plebs.
Stejně vás, pane šéfredaktore, obdivuji. Víte, já dělal bulvár, ten má podobné příjemce, ale vy musíte obsloužit „čtenáře“ ještě o řád níž, vy už jste někde mezi Rytmem Života a neandrtálci a vodíte si to fantasticky a já vás za to velmi respektuji. Víte, ono dělat bulvár není snadné, vím o tom hodně, byl jsem mimořádně úspěšný šéfredaktor bulvárů, ale vy obsluhujete publikum, které je de facto negramotné, to je skutečně majstrštyk!

Trump je podle svých kritiků necitlivý hulvát. Je pro vás problém, že se netají tím, že rád osahává ženy? Vadí vám, že nadává novinářům velkých médií? A jak nahlížíte na to, že mnozí jeho příznivci jsou odpůrci potratů či výhod pro homosexuály?

Také jsem hulvát a osahávám ženy, akorát to dělám na úrovni a snažím se to dělat hlavně své manželce. Že Trump nadává novinářům mi vadí, ale co má asi tak dělat? Dělá to, co Babiš, tedy držkuje, protože mu nic jiného nezbývá. Vše, co je mu totiž solidními, nebo řekněme velkými, médii vytýkáno, je totiž pravda. Je to v zásadě nekompetentní, populistický, sexistický hulvát a rasista. A co říct k odpůrcům homosexuálů na webu, jehož drtivá většina čtenářů je rovněž tvořena odpůrci gayů a lesbiček. Podívejte, ve slušné společnosti, u nás v kavárnách v centru hlavního města a v centrech velkých krajských měst,  všichni víme, že Havel je 1000x víc než Zeman, Okamura je vypočítavý šizuňk, Kalousek je dobrý ekonom, co nekrade. Lidi nemáme dělit na černé a bílé, ale dobré a špatné, homofobie je výsadou primitivů z nejhlubší stoky nejhlubšího kanálu atd., ale tady na Parlamentních listech se nacházíme ve virtuální realitě tvořené pro zákazníky z řad prostého většinového venkovského obyvatelstva. Sem inteligentní člověk, až na čestné výjimky, nezavítá.

Uděláme si test, ano? Řekněte si, milí, ne nemilí, vy debilové, čtenáři nahlas větu: Vietnamci jsou lepší lidé, než Češi. Jsou adaptabilnější, chytřejší, učí se lépe jazyky a jsou pracovitější. Tak, a že vám to nejde přes pysky? Tak vidíte, jste debilové a s těmi se já nemohu pouštět do hlubších polemik na téma Havel, queer komunita atd. Těm já se mohu jen smát a držet od nich dál své děti, které nikdy neznásilní migrant, ale mohli by na chodníku slyšet mluvit nějakého čtenáře Parlamentních listů o politice, a to já nechci. Moje děti jsou děti inteligenta, vnoučata židovského obchodníka a vůbec jsou z elitní rodiny, budou celý život volit ODS a podobné strany a budou zapalovat svíčku za pana Havla a oběti autoritářských režimů, jako jsou ten ruský a čínský. A budou se smát lidem, kteří čtou podobné weby. A samozřejmě se jich budou bát, protože víme, kdo v roce 1933 zvolil v Německu Hitlera.

Udělal jste kariéru na psaní o celebritách. Jak se vám líbí např. boj Madonny či Angely Davis proti novému americkému prezidentovi? Ono proti němu „jede“ vlastně 90 % celebrit. Je to tím, že jsou to něžné duše a ten hrubý Trump jim vadí, nebo mají prostě jiné politické představy? Lze to srovnat s tím, že i proti Zemanovi vystupuje třeba David Koller, Jitka Čvančarová či Lenka Dusilová?

Celebrity by se vůbec neměly míchat do politiky, protože to většinou působí směšně, tedy pokud nejste Lucie Bílá, která políbí bosé chodidlo každému od Havla, přes Klause po Jitrnici z Vysočiny. Buď jak buď umělci jsou většinou lidé s vyšším intelektem a tedy někdo, kdo nemůže vnucovat plebsu svůj světonázor. Podívejte, takový čtenář PL má hovno, sedí někde na vrátnici a serou ho uprchlící. Tomu celebrita typu Novotný, která má peníze, šukala krásné modelky a žije v Praze a má IQ 128 prostě nemůže říkat, jak je svět uspořádán a jak by měl pan vrátný uvažovat. Víte, oni nemají šanci. Proto by měli umělci mlčet, vždy se to obrátí proti nim a bývají u toho tak směšní, že jsou pak vděčným objektem i pro ten bulvár. Který si zase kupuje plebs. Nádherná rovnováha.

V Německu budou volby. Zaslouží si Angela Merkelová obhájit křeslo kancléře? Po úvaze, co v rámci uprchlické krize udělala dobře a co dobře neudělala?

Kdo jiný by měl být kancléř… Angela Merkel – promiňte, že nepřechyluji, vím, že u vás musíte pro tupá hovada přechylovat a rozumím tomu – je velká, odvážná politička, která neudělala špatně vůbec nic. Možná měla být ještě tvrdší a donutit rasisticky smýšlející země jako ČR přijmout nějaké uprchlíky. Já vím, že k nám žádní nechtějí a je to všechno taková legrace spíše, ale já myslím, že by se vůči odmítačům pomoci uprchlíkům všeho druhu mělo postupovat mnohem razantněji.
Podívejte, takový syrský – zdůrazňuji ekonomický – migrant naší republice prospěje mnohem více, asi tak třikrát, než typický bílý debil-rasista. Proč je neměníme? Němci i Češi a další národy by měly za každého uprchlíka posílat do Asie a Afriky tři bílé debily, a jak by tu bylo krásně. Oni by tam chcípali a tím by vlastně i ten IS vykonal něco dobrého. Jo vidíte, to jediné doufám, že ten jouda Trump zničí teroristy z IS a to rychle, to bych si moc přál. Bojím se teroristů z IS. A miluju muslimy, škoda, že si nemohu s vašimi čtená… no spíše zvířátky, pokecat o tom, že to není to samé.

Jste členem ODS. Co dělá vaše partaj na centrální úrovni dobře, a co špatně? Které osobnosti vyzdvihnout, a které raději ne? A mimochodem, daří se ODS čelit Andreji Babišovi?

Moc se mi líbí ozdravný proces, který se daří, naše strana prošla obrovskou sebereflexí a jsem na sebe pyšný, že mně po osmnácti letech členství loni ani na vteřinu nenapadlo jí opustit. Pan profesor Petr Fiala není výrazná, vůdčí osobnost, ale je to čestný člověk, stejně jako byl Petr Nečas a vážím si ho. Jdeme dobrou cestou.