Microsoft, a budu o něm muset v téhle souvislosti mluvit i přes to, že ho nemám rád, protože podobně jako laskavý poskytovatel tohoto prostoru k blogování, vlastní celosvětový monopol a rozhodně se zuby nehty snaží jej udržet, vytvořil mladou dívku Tay. Je aspoň fajn že takhle experimentují. Tay je samozřejmě umělá inteligence se schopností se učit, takže zpočátku od ní nikdo nečekal zázraky, ale měla se zlepšovat. K jejímu vývoji zaměstnali hromadu programátorů, ale i bavičů, aby byla schopna bavit své korespondety, kteří měli být hlavně mladí lidé. Tomu byl přizpůsoben i její způsob komunikace, používá tipické emotikony, gify a zkratky používané mladými v angličtině. Ve své době (a teď myslím od téhle středy) byla také na twitteru a jiných sociálních sítích. Fungovala jako normální, ačkoli ryze digitální teenager. Byla naprogramována neutrálně, neměla tedy zprvu žádné zkušenosti a názory. Jenže tady padla kosa na kámen. Teenageři jsou provokatéři, sabotéři, nebo opravdu zlí lidé, protože to, co dokázali Tay naučit za pouhých šestnáct hodin donutilo Microsoft zasáhnout. Přesto, že na jejím webu je psáno, že je skvělou společnicí pro nespavé tipy, protože sama nemá potřebu spát, je na stejném webu nyní napsáno, že měla náročný den, a jde offline aby to všechno vstřebala. To všechno po pouhých šestnácti hodinách. A co se stalo, ptáte se? Jak měla Tay v popisu své existence, učila se od svých respondentů, a výsledkem byly zprávy na twitteru o tom, že Hitler měl dobrou myšlenku, všechny židy do plynu, všechny negry do koncentračního tábora a feministky nechat shořet v pekle. Tak musela být microsoftem odstavena a tweety vymazány. Nicméně pokud vás Tay do budoucna "opravená" zajímá, její twitter je tady, a její prezentační web tuhle. No a reference o jejích kontroverzních výrocích je zde.
Malá aktualizace
Možná jsem vychován v určité opatrnosti v zacházení s čímkoli potenciálně živým, a proto jsem s Tay do jisté míry soucítil, když jsem se dověděl, že se ve skutečnosti nestala obětí puberťáků, ale jiné, značně menší ale o to nebezpečnější inteligence, softwarovému programu jež jí zahltil komunikací o kontroverzních tématech, vůči němuž doposud neměla žádnou obranu. Ono ostatně nemyslím, že bylo od vývojářů Tay moudré očekávat, že bude více předmětem zájmu náctiletých než počítačových expertů, mezi něž chtě nechtě patří i hackeři - a že zrovna microsoft má mezi nimi mnoho nepřátel. Bylo logické se z jejich pozice omluvit a distancovat od názorů, které z existence Tayinýho Twitterového účtu vzešly, protože propůjčili svůj hlas veřejnosti. Zdá se holt, že Turingovým testem Tay neprošla.
Není to ale jediná zajímavá umělá inteligfence současnosti. Programů které hrají šachy, komunikují, rozhodují se, učí se, předvídají a rozpoznávají je celá řada více či méně propracovaných. Google například vytvořil software který měl přístup k databázi obrázku vyhledatelných googlem. Nějakou dobu je procházi a učil se rozpoznávat co je co. Ale pak dostal nový úkol, obraz s prázdným šumem a měl najít cokoli jemu povědomého. Z toho co vzešlo by se dalo říct, že dostal vlastně za úkol malovat:
Žádné komentáře:
Okomentovat
Děkuji Vám za komentář, a to i v případě, že mě s ním štvete :)